SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

GERİ ÖDEMEDEN ÇIKARTILAN İLAÇLAR YARGIYA TAŞINDI

Bu haber 09 Kasım 2021 - 21:19 'de eklendi ve 67 views kez görüntülendi.
GERİ ÖDEMEDEN ÇIKARTILAN İLAÇLAR YARGIYA TAŞINDI

GERİ ÖDEMEDEN ÇIKARTILAN İLAÇLAR YARGIYA TAŞINDI

TEİS Başkanı Nurten Saydan 8 Eylül 2021 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararını ve Sağlık Uygulama Tebliği Değişikliğini yargıya taşıyarak Danıştay’da 2 dava açtıklarını söyledi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), “52 ilacı daha SGK geri ödeme listesinden çıkarılması” hakkındaki kararı yargıya taşıdı.

Sağlığın parasız bir insan hakkı olduğu ancak sağlık hizmetlerini süreklileşen uygulamalarla paralı hale getirmeye devam eden iktidar, geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) eliyle kas gevşetici, ağrı kesici gibi ilaçların bulunduğu 52 ilacı ödeme kapsamından çıkarma uygulamasını başlatmıştı.

TEİS Başkanı Nurten Saydan 8 Eylül 2021 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararını ve Sağlık Uygulama Tebliği Değişikliğini yargıya taşıyarak Danıştay’da 2 dava açtıklarını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kısıtlama asla tasarruf getirmeyecek, sağlık sistemini hastaların defalarca kullanması suretiyle beklenenin aksine başvuru sayısında ve sağlık harcamalarında artışa neden olacaktır.

Nihayetinde ise vatandaşın ilaçlara ulaşımı engellenmiş ve cebinden ilaç için çıkacak olan ücret fazlalaşmış olacak.

Bireylerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmak devlet için bir görevdir.

Ancak; dava konusu düzenleme ile ilaç geri ödemesinde hesaplanan azami birim fiyat uygulamasında yüzde 10 olan baremin yüzde 5’e çekilmesi ilaç fiyat farklarının artmasına, dolayısıyla sigortalıların daha fazla fiyat farkı ödeyerek mağduriyetine neden olmaktadır.

Bilimsel bir temeli olmayan dava konusu düzenleme hem hekimlerin mesleki alanına müdahale ederek hem sigortalıların ilaca ulaşımı kısıtlayarak hem de eczacıların maddi kayıplarına neden olarak mağduriyete neden olmaktadır.

Dava konusu düzenlemelerin davalı kurumun savunması beklenmeden yürütmenin durdurularak iptali gerekmektedir.” (anka)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA