SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

ECZANELERDE İLAÇ YOK: Zam beklentisi var

Bu haber 29 Ocak 2023 - 21:24 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.
ECZANELERDE İLAÇ YOK: Zam beklentisi var

ECZANELERDE İLAÇ YOK: Zam beklentisi var

.

Eczacılar, kanser, tansiyon ve çocuk şurupları gibi birçok ilaca erişemediklerini belirtiyor.  Piyasadaki yeni zam beklentisi nedeniyle ilaç akışı da durmuş durumda.

İlaçta dışa bağımlılık, döviz kurundaki artış ve yanlış ilaç politikaları sonucu Türkiye yaklaşık 2 yıldır ilaca erişimde ciddi bir kriz yaşıyor.

İlaç yoklukları artıp en hayati ilaçlara erişimde de sorun yaşanınca aralık ayında ilaç fiyat kararnamesi yeniden güncellendi. Güncellemeyle ilaca yüzde 36 zam yapılırken, ilaç avro kuru gerçek avro kurunun yine çok altında kaldı ve güncellemeye rağmen ilaçtaki kriz çözülmedi.

Fiyatı 200 TL’nin altında olan çok sayıda ilacın halen raflarda bulunmadığını, ilaç yokluklarının sürdüğüne işaret eden Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Ali Fuat Gül, piyasada zam beklentisi olduğunu ve bu yüzden birçok firmanın depolara ilaç akışı sağlamadığını söyledi.

“ZAM BEKLENTİSİ VAR”

Rafları boşalan eczacılar, reçetesindeki ilaçları tamamlamak için eczane, eczane dolaşan hastalar ve bir türlü çözülemeyen ilaç yokluğu…

Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Ali Fuat Gül, piyasada zam beklentisi olduğunu, bu yüzden ilaca ulaşamadıklarına dikkat çekerek, “Aralık ayında bir ilaç fiyat güncellemesi yapıldı.

Bu güncellemeden sonra ilaç firmalarından depolara, depolardan ise eczanelere bir akış başladı. Fakat piyasada ne yazık ki hep bir zam söylentisi ve beklentisi var. Bu yüzden firmalardan ecza depolarına ilaç akışı sağlanamıyor” dedi.

-Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Ali Fuat GÜL-

EN TEMEL İLAÇLAR YOK

Aralıkta yapılan güncellemeden sonra ilaca erişme umutlarının yine karşılık bulmadığını, eczacıların ve hastaların hâlâ ilaca erişemediğini dile getiren Gül “Zam ya da kur güncelleme beklentisiyle ilaç firmaları ürettikleri ilaçları göndermiyorlar.

Hâlâ en çok satılan etken maddeli antibiyotik ve çocuk şuruplarını bulamıyoruz. Bunların yanı sıra alzaymır, tansiyon ilaçları da yok. Kısacası fiyatı 200 TL’nin altındaki ilaçlarda sıkıntı yaşanmaya devam ediyor” dedi.

“ELDE TELEFON İLAÇ ARIYORUZ”

Her yıl şubat ayının 3. haftasında ilaç kurunun güncellendiğini hatırlatan Gül, ‘Şubat’ta zam gelecek mi?’ beklentisiyle ilaçlarda yine yokluk sıkıntısının baş göstermeye başladığına işaret ederek “Bunun önü arkası kesilmiyor.

Ben bir eczacı olarak önümü göremiyorum. Elimde telefonla ilaç bulmaya çalışıyorum. Bu sorunun da kolay kolay çözüleceğini sanmıyorum” dedi.

İSF denilen (imalatçı satış fiyatı) 37.01 TL’nin altında olan ilaçlar için yeni ara bir güncellemenin yapılacağı ile ilgili bir söylentinin olduğunu aktaran Gül “Bakanlıklarla görüşmeler yapıldı.

Ancak Sağlık ve Maliye Bakanlığına bunun ek bir maliyetinin olacağı için şu an kesinleşen bir şey yok” diye konuştu.Evrensel

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA