SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AKÇAABAT’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 106. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Bu haber 17 Şubat 2024 - 16:18 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.
AKÇAABAT’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 106. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

AKÇAABAT’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 106. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

.

Akçaabat’ın kurtuluş etkinlikleri 1 gün önce başladı

17 Şubat Akçaabat’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 106. Yılı kutlamaları bir gün önce fener alayı ile başladı.

Kutlama etkinlikleri kapsamında fener alayı yürüyüşü yapıldı. Kurtuluş etkinlikleri kapsamında düzenlenen Fener Alayı Yürüyüşüne Akçaabat Kaymakamı Yusuf Cankatar, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Ak Parti Genel Merkez Bilgi ve İletişim Başkan Yardımcısı Meryem Sürmen, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Kurum ve Kuruluşların Daire Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Abdullah Fazıl Ağanoğlu İlkokulu önünden başlayan Fener Alayı Yürüyüşü, renkli görüntülere sahne oldu.  Yürüyüş boyunca bando eşliğinde ilerleyen kalabalık, Atatürk Parkı’nda davul zurna eşliğinde horon halkası oluşturdu.

Akçaabat’ta bir ilke daha imza attıklarını dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “Birlik ve beraberlik içerisinde Akçaabat’ımızın Düşman İşgalinden Kurtuluşunu kutluyoruz.

Akçaabat’ımızda Kurtuluş Günü etkinlikleri kapsamında Fener Alayı Yürüyüşü düzenledik. Fener Alayımızda, tüm hemşehrilerimizle tek yumruk olduk, gönüllerimizde kurtuluş günü heyecanını yaşadık. Organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere ve Fener Alayı Yürüyüşümüze katılan herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

AKÇAABAT’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 106. YILDÖNÜMÜ  ATATTÜRK ALANINDA KUTLANDI

17 Şubat Akçaabat’ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 106. Yıldönümü, Akçaabat Belediyesi tarafından düzenlenen törenle Akçaabat’ta kutlandı.

Atatürk Parkı’nda düzenlenen törene; Akçaabat Kaymakamı Yusuf Cankatar, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat Protokolü, Siyasi Partilerin İl ve İlçe Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, ilçe mahalle muhtarları, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören, Akçaabat Kaymakamı Yusuf Cankatar ve Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim 17 Şubat Kurtuluş programında günün anlam ve önemini belirterek yaptığı konuşmada;

“Sayın Kaymakam’ım, siyasi partilerimizin kıymetli ilçe başkanları, protokolün değerli mensupları, basınımızın güzide mensupları ve sevgili hemşehrilerim;

17 Şubat Akçaabat’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. Yıl dönümünü kutlama programımıza hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Şanlı tarihimiz, aziz milletimizin bağımsız yaşama inancı sayesinde nice kahramanlık destanlarına sahne olmuştur. Büyük fedakarlıklar göstererek, bu vatan uğruna gözünü kırpmadan mücadele eden, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden mevzilerde yüreğiyle çarpışan tüm kahramanlarımız, milletimizin gönlünde ilelebet yaşayacaktır.

Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz milletimizin, destanlarla dolu bir tarihi vardır. Kurtuluş günlerimiz böyle bir tarihin ürünleridir.

Bizler bugün burada, Akçaabat’ımızın Düşman İşgalinden Kurtuluşu için 106 yıl önce bu vatan uğruna nasıl can verildiyse, bugün de aynı kararlılık ve inançta olduğumuzu göstermek için toplandık. 

17 Şubat 1918’de düşman işgalinden kurtarılan güzel Akçaabat’ımızı mamur etmek, tüm vatandaşlarımıza layık oldukları en güzel hizmeti vermek, en kutsal görevimizdir. Bu güzel kenti sağlıklı, yaşanılabilir, çağdaş dünyayla bütünleşen bir kent haline getirmek, sadece hemşerilerimize karşı değil, atalarımıza karşı da vefa borcumuzdur.

Bizler, bu bilinç ve kararlılıkla aynı heyecan ve azimle birlik içerisinde hep beraber şehrimizi daha da ileriye taşıyacağız.

Bundan tam 106 yıl önce, huduttan hududa koşarak can verme sırrına erenlerle, Tarihin dilinden düşmeyecek bir destan yazan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü,  silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyor, Bütün Türk yurtlarında hainlerle mücadele eden kahraman vatan evlatlarımıza yüce Allahtan güç kuvvet diliyor. 

Tüm hemşerilerim bu mutlu gününü, Akçaabat’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yılını büyük bir gururla kutluyor,” Dedi.

Konuşmaların ardından Akçaabat Belediyesi erkek halk oyunları ekibi, Cumhuriyet Ortaokulu ve Akçaabat Folklor Derneği Kız Halkoyunları Ekibi horon gösterisi sundu.

Ardından günün önemine uygun şiirler okundu.

Programın sonunda Akçaabat Belediyesi tarafından 17 şubat Akçaabat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. Yıldönümü çeşitli etkinliklerle sona erdi.

Akçaabat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. Yıl dönümü kutlama etkinlikleri, 4 gün boyunca devam edecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA