SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

AÇLIK, YOKSULLUK HALKIN PEŞİNDE

Bu haber 26 Mart 2023 - 13:14 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.
AÇLIK, YOKSULLUK HALKIN PEŞİNDE

AÇLIK, YOKSULLUK HALKIN PEŞİNDE

.

Büro Emekçileri Sendikası’nın araştırmasına göre açlık sınırı asgari ücretin yaklaşık 3 bin lira üstüne çıktı. Yalnızca günlük gıda harcamasının maliyeti 375 lira olurken yurttaşlar, yoksulluk ve açlıktan kaçamıyor.

Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BES/AR) gıda madde fiyatları üzerinden yaptığı hesaplamaya göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2023 Şubat ayında 11.175 lira oldu.

Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarından oluşan yoksulluk sınırı 36.408 lira şeklinde ifade edilen verilerde, bekâr bir çalışanın yaşam maliyetinin ise 15 bin 86 lira olduğuna değinildi.

KESİNTİLERLE DÜŞÜYOR

Kamuda 10 yıllık sözleşmeli çalışanların ücretlerinin kesintilerle birlikte çok düştüğüne dikkat çekilen verilerde, “Kamuda 10 yıllık sözleşmeli, eşi çalışan ve evli, iki çocuklu bir emekçi gelir vergisi kesintileriyle birlikte 10.685 lira ücret ile açlık sınırının altında hayatını ancak idame ettiremeye çalışıyor.

Kamuda 20 yıllık şef kadrosunda, eşi çalışmayan, iki çocuklu bir emekçi mart ayı gelir vergisi kesintileriyle birlikte 14.760 lira ücret ile açlık sınırına yakın, yoksulluk sınırının yarısından bile az bir ücret ile yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Büro Emekçileri Sendikası olarak kamuda yoksulluk sınırının altında maaş alan emekçi kalmasın derken, açlık sınırının bile altında ücret alan emekçiler var” ifadelerine yer verildi.

BES/AR’ın hesaplamayla ilgili açıklamasında tüm kamu emekçilerine, asgari ücretlilere, emeklilere insanca yaşayacak bir ücret talep edildi.

KAMU EMEKÇİLERİ ZORDA

  • 2023 yılında da asgari ücret açlık sınırının altında kaldı!
  • En düşük emekli maaşının 7.500 TL’ye yükseltilmesi bir anlam ifade etmemektedir!
  • En düşük emekli aylığı açlık sınırının altında!
  • Bekâr bir kamu emekçisinin yaşam maliyeti, en düşük memur maaşının üzerinde!
  • Bekâr bir kamu emekçisinin yaşam maliyeti 20 yıllık evli, iki çocuklu ve şef kadrosunda çalışan memur maaşının üzerine çıktı!

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA