SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ: Trabzon’da kadınlar keşanlarıyla konvoy yaptı

Bu haber 25 Kasım 2022 - 16:44 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.
25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ: Trabzon’da kadınlar keşanlarıyla konvoy yaptı

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ: Trabzon’da kadınlar keşanlarıyla konvoy yaptı

.

Trabzon’da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında “Keşanlı Kadınlar Direksiyonda” sloganıyla konvoy oluşturuldu.

Kadın sivil toplum örgütü temsilcileri, Trabzon Barosu öncülüğünde kadına yönelik şiddete dikkati çekmek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla Şenol Güneş Spor Kompleksi önünde bir araya geldi.

Otomobil ve motosikletlerine mor renkli balonların yanı sıra kentin yöresel dokuma ürünü keşan da takan kadınlar, “Keşanlı Kadınlar Direksiyonda” sloganıyla konvoy oluşturdu

Araçlarına, “kadına şiddet insan hakkı ihlalidir”, “6284 kadınların güvencesidir” ve “kadına şiddete son” yazılı etiketler yapıştırarak yola çıkan kadınlar, hareket öncesinde meşale yaktı. Konvoy, sahil ve şehir turunun ardından Atatürk Alanı’na ulaştı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez, kadın dayanışmasıyla birbirlerine güç vererek alanlarda mücadeleyi sürdürdüklerini söyledi.

61saat’e konuyla ilgili konuşan Sibel Suiçmez, “4 sene evvel Trabzon Barosu başkanlığında bu projeye başlamıştık. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya geldik. Neler yapabiliriz diye birlikte çalışmalar yaptık. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinliklerinde en güç işlerden birisi olarak sürücülük kabul ediliyor. Böyle bir konvoy yapalım, görünür olalım demiştik.

4. Organizasyonumuzda sayımız çok fazlalaştı. 50’yi geçen araçla bu konvoyu gerçekleştirdik. Projemizin ismi “Keşanlı kadınlar direksiyonda” olarak koyduk, hem yöresel izler taşıyor hem de direksiyon derken sürecin kadınlar tarafından üstlendiğini göstermek için direksiyon sözünü kullandık.

Akyazı Stadı’nın orada buluştuk oradan meydana kadar geldik, basın açıklamasında bulunduk ve dağıldık. Gelen tepkiler oldukça güzeldi, bizi gören kadınlar Meydan Parkı’nda bizimle beraber oldu.

Kadın dayanışması Trabzon’da yükseliyor. Güzel bir dayanışma örneğine STK ve odalarımız desteklerini veriyor.

Konvoy basındaki sürücülerimiz kadın polislerdi, motosikletle de devam etti, güzel bir etkinlik oldu.

Suiçmez, dünyanın ve Türkiye’nin her yerinde birçok kadının ayrımcılığa maruz kaldığının altını çizerek, “Kadınlar şiddete, tecavüze ve ekonomik şiddete maruz kalıyor.

Onlar bilsinler ki hiçbir zaman yalnız olmadılar, yalnız olmayacaklar.

Bizler, kadın mücadelesi içerisinde yer alanlar mücadelemizi omuz omuza birbirimize güç vererek yükseltiyoruz.

Korkmuyoruz, susmuyoruz asla itaat etmiyoruz.” dedi.61saat

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA