SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

Prof. Dr. UĞUR ŞAHİN’DEN 3 AY VURGUSU: Hazır olmak gerekiyor

Bu haber 14 Mart 2021 - 21:44 'de eklendi ve 181 views kez görüntülendi.
Prof. Dr. UĞUR ŞAHİN’DEN 3 AY VURGUSU: Hazır olmak gerekiyor

Prof. Dr. UĞUR ŞAHİN’DEN 3 AY VURGUSU: Hazır olmak gerekiyor

Coronavirüs salgınının dünyayı bekleyen en kötü salgın olmadığını söyleyen Prof. Dr. Uğur Şahin, gelecekte daha yıkıcı salgına karşı tüm dünyayı üç ay içinde aşılayacak kapasitede aşı üretmek için hazır olmak gerektiğini vurguladı.

Coronavirüsü salgını etkisini tüm hızıyla sürdürürken, dünya genelinde can almaya devam ediyor. Worldometers’ın verilerine göre toplam vaka sayısı 119,6 milyon, toplam can kaybı ise 2,6 milyona ulaştı.

Pfizer ile yaptığı ortaklık ile coronavirüs aşısı geliştiren BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD merkezli Bloomberg’e açıklamalarda bulundu.

Aşıların eşit dağıtımı ve üretim kapasiteleri dünya kamuoyunda sıkça tartışılırken, Şahin de bu duruma değindi. Dünya Sağlık Örgütü’nün 1 yıl önce salgın ilan ettiği coronavirüsün dünyayı gelecekteki durumlara karşı hazırladığını savundu.

‘3 ay içinde aşılamalıyız’

Coronavirüsün en kötü salgın olmadığını belirten Prof. Dr. Şahin, gelecekteki salgının çok daha yıkıcı olabileceğini, hazır olmanın bu noktadaki en kritik konu olduğunu vurguladı. Dünyanın hala aşı dozlarına ulaşmayı beklediğini söyleyen Şahin, “Covid-19 akla gelebilecek en kötü salgın değil. Aslında, gelecekteki salgınlar daha yıkıcı olabilir. İlaç üreticileri ve hükümetlerin amacı, aşı geliştirildikten sonra tüm dünyayı üç ay içinde aşılayabilecek bir üretim kapasitesine ulaşmak olmalıdır” dedi.

‘Yeterli kapasite yoktu’

Prof. Dr. Şahin, “Dünya üzerindeki nüfusa yetecek kadar doz üretecek kapasiteye sahip değildik. Bunun değişmesi gerekiyor. Yalnızca hızlıca aşı geliştirmek için değil, yeterli aşı üretmek için de hazır olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gerek üretim kapasitesinde yaşadığı sıkıntılar, gerek yan etkilerle ilgili endişeler nedeniyle AstraZeneca aşısı Avrupa’daki teslimatlar konusunda geriye düştü. Bu noktada Pfizer-BioNTech aşısı bir kez daha ön plana çıktı. Pfizer-BioNTech’in yılın ikinci çeyreğinde AB’de 400 milyon doz aşıda pay sahibi olması bekleniyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA