SON DAKİKA

DARICA HALK KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (Akçaabat)

PROF. DR. MEHMET CEYHAN’DAN ‘GRİP SEZONU’ UYARISI!

Bu haber 12 Eylül 2021 - 15:29 'de eklendi ve 130 views kez görüntülendi.
PROF. DR. MEHMET CEYHAN’DAN ‘GRİP SEZONU’ UYARISI!

PROF. DR. MEHMET CEYHAN’DAN ‘GRİP SEZONU’ UYARISI!

Geçen yıl çok nadir görülen virüslerin bu sene ciddi bir şekilde artacağını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir, bunlardan biri hastalık yapabilir, diğeri de boğazda sadece çoğalabilir; ama aynı anda ikisi birden hastalık yapamaz. Grip sezonu başlayınca bunu muhtemelen yaşayacağız. Bu yıl grip artı coronavirüs vakalarını göreceğiz” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çok nadir görülen virüsleri hatırlatarak grip sezonu öncesi değerlendirmelerde bulundu.

“Henüz Türkiye’de grip sezonu başlamadı, bir tane bile grip vakamız henüz yok. Böyle bir vaka şu an yoktur; ama teorik olarak mümkün” diyen Ceyhan, aynı anda iki virüsün boğazda bulunabileceğini belirtti.

Ceyhan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Delta varyantı o kadar yaygın ki, halen daha 500 bin civarında aktif vaka var. Belirtisi olanlara test yaptığımız için ‘yüzde 90’ı aşağı yukarı belirtisiz seyreder’ diyoruz, bunları saptayamıyoruz.

– Demek ki, ‘toplam 5 milyon civarında aktif vaka var’ demektir bu. Bu kadar yoğun vakanın olduğu dönemde, yaklaşık 1 ay önce grip kurulunda sonuçları gördük. Geçen sene çok nadir gördüğümüz birçok virüs, bu yıl ciddi artış gösteriyor.

– Bunun da tek nedeni; artık eskisi kadar maske ve mesafe kuralına bu yıl uymamamız. Doğal olarak onu yakaladığımızda, bir insanın boğazında da o sırada çoğalmakta olan coronavirüs olabilir, dolayısıyla ikisini birden tespit edebilirsiniz.

“İKİ VİRÜS VÜCUTTA BULUNUR, BİRİ HASTALIK YAPAR”

– Grip, soğuk algınlığı vakalarından örnek aldığımızda çok fazla vakada birden fazla virüs olduğunu görüyoruz. İki virüs de aynı anda vücutta bulunabilir, bunlardan biri hastalık yapabilir, diğeri de boğazda sadece çoğalabilir; ama aynı anda ikisi birden hastalık yapamaz.

– Hastalık sadece aynı anda bir virüs ile olur ama kişinin boğazında PCR testi yaptığınızda birden fazla virüsü bulabilirsiniz. Teorik olarak belki coronavirüstür, grip virüsü olabilir, belki de griptir ama aynı anda coronavirüs de boğazında bulunabilir.

“GRİP AŞISI İHMAL EDİLMESİN”

Prof. Dr. Ceyhan, bu yıl grip sezonunun başlamasıyla bu tablo ile karşılaşılabileceğini belirterek şöyle konuştu:

– Grip sezonu başlayınca bunu muhtemelen yaşayacağız. Grip virüsü, Güney Yarım Küre’de geçen yıla göre artış gösterdi. Onlar grip sezonunu bizden önce yaşıyor. Kuzey Yarım Küre’de de sadece biz değil, diğer ülkelerde de grip vakalarında bu yıl artış göreceğiz.

– Geçen yıl virüsü gösterilmiş kesin olan tek vakamız vardı, bu yıl muhtemelen bunun epey üstünde olacak. Bu yüzden grip aşılarını insanlar yaptırmayı ihmal etmesin. Geçen yıl çok az vaka görülmesinin nedenlerinden biri de grip aşısının önceki yıllara göre, daha fazla yapılmasıydı.

“AŞILAR CANLI DEĞİL, AYNI GÜN YAPILABİLİR”

– Bu çok soruluyor; 2 aşının aynı anda mı, kaç gün arayla mı yapılacağı kuralları tamamen iki canlı aşı için söz konusu. Ne grip aşısı ne de coronavirüs aşısı canlı aşılar değil. Bunları aynı gün, birer gün arayla, 3 gün arayla istediğiniz aralıkta yaptırabilirsiniz. Hiçbir sakıncası yok.

– Bunu ihmal etmemek de yarar var. Bu yıl grip artı coronavirüs vakalarını göreceğiz. Beklentimiz şu; eğer böyle görürsek gripse daha öncekilerden daha ağır bir grip tablosu, coronavirüs ise diğerlerinden daha ağır coronavirüs tablosu ortaya çıkaracak.

2222222

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA