DarıcaHalkDer Hoşgeldiniz.. Bugün

Bizi Sosyal Ağlarda takip edin
twitter
twitter

Ana Sayfa Duyuru FINDIKTA ‘KÜLLEME’ UYARISI! 18 Haz 2019 22:52

FINDIKTA ‘KÜLLEME’ UYARISI!

Türkiye’nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta, kahverengi- yeşil kokarca, fındık kurdu ve külleme tehdidi sürüyor.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, Karadeniz’de hasadına sayılı günler kalan fındıkta, rekolte kaybının önlenmesi için özellikle küllemeye karşı üreticilerce mutlaka zirai mücadele yapılması gerektiğini söyledi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, son yıllarda görülen ve tarım ürünlerine zarar veren kahverengi- yeşil kokarca ile fındık kurdunun yanı sıra külleme tehdidi de sürüyor. Yılda yaklaşık 450 bin ton üretilerek, 110’dan fazla ülkeye ihracat yapılıp, 3 milyar dolara yakın döviz girdisi sağlanan fındıkta, bahçelerdeki hastalıklara karşı başlatılan zirai ve biyolojik mücadele devam ediyor. Uzmanlar, bölgenin önemli geçim kaynağı fındıkta rekolte kaybını önlemek için üreticilere küllemeye karşı zirai mücadele yapılması önerisinde bulundu.

UFK Başkanı Arslantürk, dünya fındık üretiminin yüzde 78’ini, ihracatının ise yüzde 76’sını tek başına elinde bulunduran Türkiye’de, son 5 yıldır fındık bahçelerinde görülüp, verim ve kaliteyi düşüren külleme hastalığına ilişkin uyarılarda bulundu. Arslantürk, fındıkta var olan zararlıların, ürüne verdiği zararın son yıllarda artmaya başladığına dikkati çekti. Üreticinin mutlaka fındık bahçesi ile ilgilenmesi gerektiğini belirten Arslantürk, “Son 5 yılın en büyük hastalıklarından biri de külleme hastalığı. Bugünlerde bahçelerde görünmeye başladı. Fındıkta görülen bir küf bu. Fındığın bazı çeşitlerinde yoğun görülüyor. Normalde mayıs başlarından itibaren tedbirlerin alınması gerekiyordu. Maalesef üreticinin fazla ilgi göstermemesinden dolayı külleme hastalığının fındığa vereceği zararlar bugünlerde artmaya başladı. Ama hala geç kalınmadı. Üreticiler, zirai işlemleri yaparlarsa bahçelerde görülen külleme hastalığından kurtulabilirler” dedi.

Külleme nedeniyle fındıkta ekonominin zarara uğradığını kaydeden Arslantürk, “Şu anda küllemenin yanında ‘yeşil kokarca’ ve son 4 yıldan beri ‘kahverengi kokarca’nın verdiği zarar söz konusu. Onunla ilgili de ciddi zirai mücadelenin yapılması gerekiyor. Trabzon’da bulunan bahçelerde maalesef şu anda külleme başladı. Bu fotosentezi engelleyip fındığın gelişimine olumsuz etki ediyor. Bu hastalık fındıkta verim ve kaliteyi etkilemenin yanı sıra üretimi de düşürüyor. Aynı şekilde diğer canlıların verdiği zararlarla birlikte Türk ekonomisine ciddi zararlar veriyor. Bizim yaptığımız hesaba göre sadece külleme hastalığının 1 milyar lira fındık ekonomisine zararı var. Eğer gerekli tedbir alınırsa bu zarardan kurtulup verim ve kaliteyi artırabiliriz” diye konuştu.

Külleme Hastalığı ile mücadele

Hastalık bahçede geçen yıllarda bulaşık ise yapraklar para büyüklüğüne geldiği dönemde yani çotanak bağlama döneminde ilaçlı mücadeleye başlanmalı, ilacın etki süresine göre 15-20 gün aralıklarda hasada kadar ilaçlamalara devam edilmelidir. Bitki Koruma Ürünü seçiminde 1. ve 2 ilaçlamayı Kükürt 800 g/l aktif maddesinden tercih edilmeli, böylece hem külleme hastalığı baskı altına alınacak hem de Fındık Kozalak Akarı zararı önlemiş olacaktır. Diğer ilaçlamalarda ise ruhsatlı preparatlardan etki mekanizması ve kalıntı süresine dikkat edilerek ilaçlamalara devam edilmelidir. Hastalık bahçede geçen yıllarda bulaşık değilse hastalık görülür görülmez ilaçlı mücadeleye geçilmelidir.

İlaçlama Programı

1-İlaç : (Geçen yıl külleme bulaşmıştı ise) ; Hakim çeşidin yaprakların para büyüklüğüne geldiği dönem 5-10 Nisan tarihinde Kükürt 800 g/l aktif maddesinden 100 litre suya 400 cc gelecek şekilde uygulanmalı

2-İlaç : 25 Nisan -5 Mayıs Hastalığın bulaşmasını önlemek amacıyla ve ayrıca Kozalak Akarı zararına karşı Kükürt 800 g/l aktif maddesinden 100 litre suya 400 cc gelecek şekilde uygulanmalı,

3-İlaç :20-30 Mayıs tarihleri arasında bahçede Fındık Kurdu Zararlısı mevcutsa zararlıya kontrol altına alabilecek bitki koruma ürünleriyle birlikte külleme hastalığına ruhsatlı sistemik ve tedavi edici olan ruhsatlı Floupyram 200 g/l+Tebuconazole 200 g/l aktif maddeli ilaç karıştırılarak uygulanır.

4-İlaç : 15-25 Haziran tarihleri arasında bahçede külleme hastalığına ruhsatlı sistemik ve tedavi edici olan ruhsatlı Floupyram 200 g/l+Tebuconazole 200 g/l aktif maddeli ilaç karıştırılarak uygulanır.

5-İlaç : 5-15 Temmuz tarihleri arasında bahçede külleme hastalığına ruhsatlı sistemik koruyucu ve tedavi edici olan ruhsatlı 50 g/l Triadimenol aktif maddeli ilaç Fındık yeşil Kokarcasına ruhsatlı bir preparatla karıştırarak uygulanmalıdır.

.

DarıcaHalkDer

Etiketler
Sosyal Medya
Benzer Haberler
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

* Mehmet ÇAĞLAR Mahallemiz/Macara (Gökçebel) halkından merhum Osman oğlu Hacı Mehmet ÇAĞLAR […]  • VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

    * Mehmet ÇAĞLAR Mahallemiz/Macara (Gökçebel) halkından merhum Osman oğlu Hacı Mehmet ÇAĞLAR […]


  • GEÇMİŞ OLSUN GEÇMİŞ OLSUN

    * Ayşe FURUNCU Mahallemiz/Üstürkiya (Orta Mahalle) halkından Merhum Mustafa FURUNCU eşi Ayşe […]

  • DÜĞÜNÜMÜZ VAR DÜĞÜNÜMÜZ VAR

    * Elif ATALAY – Atakan KOLAYLI Biz; Mahallemiz/Sarana (Özlüler M.) halkından Belgin […]