DarıcaHalkDer Hoşgeldiniz.. Bugün

Bizi Sosyal Ağlarda takip edin
twitter
twitter

Ana Sayfa Duyuru 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN 27 Nis 2019 21:15

TÜM EMEĞİ İLE GEÇİNENLER, İŞSİZLER;

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

.

Dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca işçi için, emekçiler için, çiftçiler için, üretici köylüler için, tüm ezilenler ve yok sayılanlar için, yok sayılan emeğin, alın terinin hakkı için her 1 Mayıs, birliğin-mücadelenin ve dayanışmanın gücüyle umudun büyütüldüğü gündür.

Ve dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de işçilerin ve emekçilerin, bu günü kentin en merkezi meydanlarında coşkuyla kutlama hakkı vardır. Bu sadece İstanbul için değil, tüm kentlerimiz için en doğal haktır.
Meydanlar, emeğin bu görkemli buluşmasına tanıklık eder.
İşçiler özlemlerini, umutlarını, taleplerini istedikleri meydanlarda özgürce ifade ederler.

Türkiye’de ise maalesef günümüzde 1 Mayıs’lar iktidarların getirdiği yasakların, baskının, haksızlığın gölgesi altında kutlanmaktadır.

Yılın 365 günü bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenlere ülkeyi yönetenler tarafında bir gün dahi saygı gösterilmiyor, ezilen, sömürülen, hakları gasp edilen, yok sayılan milyonlarca işçi ve emekçinin taleplerini, tepkilerini dile getirdiği bir günü dahi çok görerek, kendi istedikleri meydanlarda buluşmalarını yasaklıyorlar.

Yasaklar işçiler dışında iktidarın benimsedikleri her oluşuma açılıyor, ancak sadece emeği ile geçinenlere, emeği, alın terini, özgürlüğü, eşitliği, adaleti, hoş görüyü, laikliği savunanlara yasaklanıyor.
Siyasi iktidar bir gün için dahi işçilerin taleplerine kulak vermiyor, yıllardır 1 Mayıs mitinginin kendi istediği yerde yapılmasını dayatıyor. “Ayaklar baş olursa kıyamet kopar” diye açıklanan bu tutum halen devam ediyor.

1 Mayıs’ları yasaklayanlar işçilerin kıdem tazminatlarına göz koyanlar, işsizlik fonunu talan edenler, emeklilik hakkını gasp edenler, tarımı çökertenler, her şeye zam yapanlar, 140 bine yakın kamu çalışanını OHAL KHK’leri ile sorgusuz, sualsiz işinden ekmeğinden edenler, işsizliğe çare bulamayanlar, ülkede zaten tartışmalı olan hukuk düzenini ve haber alma hakkını bütünüyle ortadan kaldıranlar olduklarını çok iyi biliyoruz.

Hukuku, demokrasiyi, evrensel temel hak ve özgürlükleri yok saymayı bir rejim biçimi olarak benimsemiş anlayışa karşı, bu yıl her zamankinden çok daha yaygın, kitlesel ve coşkulu bir biçimde buluşmayı görev biliyoruz.
Emekçiler bu sömürü düzenine, bu hukuksuzluğa, bu keyfiliğe hayatın her alanında direnecek, 1 Mayıs meydanlarını ülkemizin her yanında, bütün meydanlarında milyonlarca işçi ve emekçi ile doldurarak en gür sesiyle haykırmaya devam edecekler.

Kimsenin kuşkusu olmasın ki, zorbalar süreklileşemezler.
Ülkenin bütün yasakları işçilerin ve emekçilerin gücüyle ancak sona erer.
İşçisi, İşsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.
Küçük bir azınlık için değil, bir avuç patron için değil, halkın emekçi çoğunluğu için yaşanabilir bir memleket hasretiyle 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.

Ekonomik krizin faturasını, işçiler, emekçiler, dar gelirli milyonlar değil krizin sorumluları ödesin diye haykırmak için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.

Bizi işsizliğe, yoksulluğa, köleliğe ve düşmanlığa mahkûm etmek isteyen düze- ne karşı, insanca, özgürce, kardeşçe yaşama irademizi göstermek için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.

İşsizlik fonunun patronlara ve bankalara peşkeş çekilmesine, kıdem tazminatımıza göz konulmasına, emeklilik hakkımızın gasp edilmesine karşı, haklarımız için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.
Sokaklarda, meydanlarda, grevlerde ve hatta seçim sandıklarında bile hakkımızı savunmanın, tepki göstermenin “suç” ilan edildiği bu düzene karşı, demokrasi için, seçme-seçilme, örgütlenme ve grev hakkı için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.

Çalışırken ölmemek için, açlık ve yoksulluk sınırının altında ücretlere, taşeron köleliğine, güvencesizliğe mahkûm olmamak için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.

Yıllardır sırtımızdan elde ettikleri nimetleri kimseyle paylaşmayanlara karşı, “hep bana” diyenlere karşı, işimize, aşımıza, haklarımıza el uzatanlara karşı, zam-zulüm-işsizlik son bulsun diye 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.

Muhalifleri, akademisyenleri, gazetecileri, siyasetçileri hapishanelere dolduranlara karşı, kendi kurallarına bile uymayan bir rejime karşı hak-hukuk-adalet için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.

Tek kişinin konuşup milyonların alkışlamak zorunda olduğu bu düzene karşı, düşünmek, konuşmak, yazmak, çizmek, itiraz etmek özgür olsun diye 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.

Kimsenin cinsiyeti, kimliği, inancı sebebiyle ikinci sınıf yurttaş olmadığı, barış, kardeşlik ve eşit yurttaşlık için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyor.

Emeğimize, ekmeğimize, işimize, geleceğimize ve memleketimize sahip çıkmak için HAYDİ 1 MAYIS’A!

YER: CUMHURİYET CADDESİ ESKİ TEDAŞ ÖNÜ TRABZON

SAAT: 12:00

.

DarıcaHalkDer

Etiketler
Sosyal Medya
Benzer Haberler
ANALI BABALI BÜYÜSÜN ANALI BABALI BÜYÜSÜN

 HOŞ GELDİN BEBEĞİM Mahallemiz/Üstürkiya halkından Fatma ve Mustafa Kemal VATAN’ın 25.09.2019 tarihinde Trabzon […]


 • ANALI BABALI BÜYÜSÜN ANALI BABALI BÜYÜSÜN

   HOŞ GELDİN BEBEĞİM Mahallemiz/Üstürkiya halkından Fatma ve Mustafa Kemal VATAN’ın 25.09.2019 tarihinde Trabzon […]

 • DÜĞÜNÜMÜZ VAR! DÜĞÜNÜMÜZ VAR!

  * Aslıhan AYTEKİN – Çağrı BOZO Biz; Mahallemiz/Üstürkiya halkından Şadıman (FURUNCU) ve […]

 • 112 ACİL SAĞLIK MAHALLEMİZDE 112 ACİL SAĞLIK MAHALLEMİZDE

  112 Acil Sağlık İstasyonu Mahallemizde Hizmete Açıldı Trabzon İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı […]

 • DÜĞÜNÜMÜĞZ VAR! DÜĞÜNÜMÜĞZ VAR!

  * Büşra TURGUT – Hakan YAZICI Biz; Mahallemiz/Magriyen halkından Fatma ve Ali […] • GEÇMİŞ OLSUN GEÇMİŞ OLSUN

  * Ayşe FURUNCU Mahallemiz/Üstürkiya (Orta Mahalle) halkından Merhum Mustafa FURUNCU eşi Ayşe […]

 • DÜĞÜNÜMÜZ VAR DÜĞÜNÜMÜZ VAR

  * Elif ATALAY – Atakan KOLAYLI Biz; Mahallemiz/Sarana (Özlüler M.) halkından Belgin […]